محمد حسین عسکری کهن
محمد حسین عسکری کهن

چگونگی تاثیر سایبان بر میزان بار ساختمان

سلام اقای مصلحی خسته نباشید وقت بخیر.دوتا سوال داشتم :

1- برای ساختمان سایبان طراحی کردم و همون جور که در کتاب فرموده بودین در قسمت compont black تیک shades and reflects را فعال کردم اما تاثیر قابل ملاحظه ای روی بار برودتی مشاهده نکردم و بار حرارتی تغییر نکرد. بعد من اومدم در قسمت calculations options گزینه temperature control را روی گزینه other قرار دادم و مقدار control radiation fraction  را روی بیشترین مقدار یعنی 0.7 قرار دادم و کمی تاثیر روی بار برودتی مشاهده کردم ولی باز هم بار حرارتی ثابت ماند.به نظر شما چکار انجام بدم که تاثیر سایبان به خوبی قابل مشاهده باشد.

2- بار حرارتی و برودتی ساختمان را با شیشه تک جداره و دو جداره محاسبه کردم و تنها بین شیشه تک جداره و دو جداره  دو درصد اختلاف است در صورتی که باید خیلی بیشتر از این ها باشد به نظر شما مشکل کار من کجا است.

پیشاپیش از همکاری جناب عالی سپاس گزارم .

پاسخ 

در مورد سوال 2، ضمن تعویض پنجره باید نفوذ هوا هم حدود 30 درصد کم کنید. چون فریم پنجره دو جداره باعث کاهش نفوذ هوا میشه و مجدد چک کنید نتایج رو

اما در مورد سوال یک، سایبان رو هم با Local shading و هم با کامپوننت امتحان کنید. سایبان داخلی غیر فعال باشه. در زمان سیمولیشن نوع تابش خورشید رو روی solar interior and exterior  قرار بدین بعد نتایج رو چک کنید.