BlueCFD
BlueCFD OpenFOAM

BlueCFD

برنامه BlueCFD پورت غیررسمی OpenFOAM می باشد که برای استفاده پلاگین های ButterFly و Eddy3D بررسی جریان هوا با استفاده از دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) نصب BlueCFD ضروری می باشد. توضیحات : blueCFD یک پروژه منبع باز (Open Source) است که توسط گروه FSD blueCAPE ارائه شده است. این برنامه دارای کد منبع و ساخت های باکیفیت از فناوری OpenFOAM® است و به عنوان یک پورت های غیررسمی برای بروزرسانی 64 بیتی ویندوز 7 تا 10 ارائه شده است. با استفاده از چند ترفند اضافی ،اجرایی و اسکریپت نیز برای حفظ قابلیت استفاده در هنگام کار در سیستم عامل های Microsoft Windows وجود دارد. لینک آموزش پلاگین های ButterFly و Eddy3D: https://bit.ly/3ecY0je https://bit.ly/2Rwi0Ub


نویسنده: Hamed Sangin
دسته بندی:
دانلود نرم افزار Meteonorm 7.3.3 همراه با کرک

دانلود نرم افزار Meteonorm 7.3.3 همراه با کرک

Meteonorm نرم افزاری کامل و کم نظیر که به منظور تهیه فایل آب و هوایی برای تمام نقاط جهان استفاده می گردد. با استفاده از این نرم افزار می توان تمام اطلاعات از جمله ، دمای هوا در ساعات مختلف روز و شب، شدت تابش نور خورشید، میزان رطوبت و خشکی هوا، نوع آب و هوا و اقلیم منطقه و بسیاری از پارامترهای آب و هوایی دیگربرای هر نقطه استخراج نمود.
این نرم افزار اطلاعات خود را از 8325 ایستگاه هواشناسی ، 5 ماهواره هواشناسی و 30 سال تجربه دریافت میکند. روش تهیه فایل آب و هوایی برای نقاط دارای ایستگاه هواشناسی، استفاده از همان ایستگاه بوده و برای سایر نقاط استفاده از روش های میان یابی و درون یابی برای تهیه فایل آب و هوایی می باشد.
شما میتوانید داده ها را با فرمتهای مختلف اکسل، CSV, TMY2, TMY3, EPW, PVSol, PVSyst, Polysun و … دریافت نمایید. این فرمتها شامل تمامی موارد مورد نیاز در نرم افزارهای مرتبط میباشد.


نویسنده: hamed moslehi
دسته بندی:
RESFEN

RESFEN

یک برنامه رایانه‌ای مانند رفسین می‌تواند به مشتریان و سازندگان در انتخاب پنجره‌هایی با بالاترین کارایی انرژی و مناسب‌ترین قیمت، برای یک کاربری خاص کمک کند؛ چه این کاربری یک خانه‌‌ی جدید باشد، چه تعویض یک پنجره. این برنامه میزان مصرف انرژی برای اهداف گرمایشی و سرمایشی و هزینه های مربوطه را در کنار پیک نیاز به گرمایش و سرمایش، با توجه به پنجره‌های خاص، محاسبه می‌کند. کاربران از طریق تعیین نوع خانه (یک طبقه یا دو طبقه)، موقعیت جغرافیایی، جهت‌گیری، هزینه‌های مربوط به برق و گاز و جزئیات پیکربندی ساختمان (مانند دیوارها، کف ها و سیستم های HVAC)، سناریو‌های خاصی را تعریف می‌کنند. کاربران همیچنین می‌توانند اندازه، سایه اندازی و مشخصات حرارتی پنجره‌ای را که می‌خواهند آن را بررسی کنند، در برنامه تعریف نمایند. مشخصات حرارتی ای که مورد نیاز نرم‌افزار رفسین می‌باشند شامل موارد مقابل می‌باشند: ضریب انتقال حرارت، ضریب کسب حرارت خورشیدی و نرخ نشت هوا. رفسین انرژی و هزینه‌های مربوط به یک پنجره‌ را در مقایسه با یک دیوار عایق شده محاسبه می‌کند. از این طریق انرژی و هزینه های نسبی دو پنجره‌ی متفاوت قابل مقایسه خواهند بود.


نویسنده: Navid Ahmadi
دسته بندی:
COMFEN

COMFEN

کامفن (COMFEN)
کامفن ابزاری است که برای ارزیابی سیستماتیک حالت‌های مختلف سیستم های بازشو برای پروژ‌ه‌های خاص در ساختمان‌های تجاری، طراحی شده است. نرم‌افزار کامفن، رابط کاربری ساده‌ سازی شده‌ای را فراهم می‌کند که عمده تمرکز آن بر روی متغیرهای کلیدی طراحی بازشو می‌باشد. این نرم افزار از موتور شبیه سازی انرژی پلاس استفاده می‌کند که یک موتور آنالیز پیشرفته می‌باشد که به صورت پویا تاثیر متغیرهای کلیدی طراحی بازشو را بر روی مصرف انرژی، پیک نیاز به انرژی و آسایش حرارتی و بصری، شبیه‌سازی می‌کند. نتایج حاصل از شبیه سازی انرژی پلاس به صورت گرافیکی و نمودارهای میله‌ای در این رابط کاربری ساده سازی شده برای مقایسه‌ی نمونه‌ای بازشوها به منظور کمک به کاربران برای انتخاب طراحی بهینه بازشوها، ارائه می‌شود.
مخاطبان:
•معماران و مهندسان طراحی که قصد دارند گزینه‌های متعدد طراحی بازشو را بررسی نمایند.
•فروشندگان محصولات مرتبط به بازشوها که قصد دارند سود حاصل از انتخاب‌های مختلف بازشوها را مقایسه نمایند.
ویژگی‌های کامفن:
•طراحی انعطاف‌پذیر بازشوهای نما
به راحتی می‌توان جزئیات بازشوهای نما را برای یک یا چند مدول در هر زون که بیانگر ویژگی‌های خاص آن پروژه است، تعریف کرد. حالت‌های نختلف نما می‌تواند محصول تعدا پنجره‌ها، اندازه و محل آنها، شیشه‌ها و سیستم قاب بندی آنها و سیستم‌های سایه انداز بیرونی باشد.
•آنالیزهای مقایسه‌ای نما
انتخاب حالت‌های مختلف نما برای آنالیزهای مقایسه‌ای. هر یک از حالتهای انتخاب شده می‌تواند به صورت اختیاری شامل کنترلرهای نور روز باشد و می‌توانند رو به جهت‌های مختلف باشد.
•نمایش گرافیکی نتایج آنالیز
نمودارهای مقایسه‌ای برای نمایش موارد مقابل کاربرد دارند: مصرف انرژی سالیانه (گرمایشی، سرمایشی، فن و نورپردازی)، پیک مصرف انرژی و انتشار گازهای دی اکسید کربن. میانگین سالانه روشنایی نور روز، شاخص عدم آسایش حاصل از خیرگی و گزارش‌های PPD مربوط به آسایش حرارتی را نیز گزارش می‌دهد.
همچنین این نرم‌افزار قابلیت نمایش نمودارهای با جزئیات بیشتر را برای مصرف انرژی ماهانه سرمایش، گرمایش، فن‌ها، نورپردازی، پیک مصرف انرژی، آسایش حرارتی و خروجی های ساعتی روشنایی نور روز و شاخص خیرگی را دارد.
محدودیت‌ها:
درحالی که نرم‌افزار کامفن به عنوان یک ابزار سودمند طراحی توسعه یافته است، با این حال یک سری محدودیت‌ها دارد که ممکن است سودمند بودن آن را برای برخی از پروژه‌های طراحی محدود کند. توسعه‌ی نسخه‌های اتی نرم‌افزارکامفن وابسته به نظرات و بازخوردهای کاربران خواهد داشت.
•در حال حاضر بارهای داخلی و برنامه‌های پیش فرض برای ساختمان‌های اداری کوچک در برنامه پیش بینی شده است. این موارد پیش فرض توسط کاربر قابل تغییر نیستند.
•در حال حاضر یک نوع سیستم HVAC و یک سیستم تک زونه‌ی پکیجی در برنامه پیش بینی شده است.


نویسنده: Navid Ahmadi
دسته بندی:
LBNL OPTICS

LBNL OPTICS

این برنامه ابزاری برای دستکاری کردن در لایه‌های اپتیکی و محاسبه‌ی داده‌های طیفی برای عناصر اپتیکی مختلف می‌باشد. این برنامه به کاربرهم اجازه ترکیب لایه‌های نورگذر مانند شیشه‌های دو جداره و هم عناصر اپتیکی مانند انواع فیلم‌ها، لمینت‌ها و لایه‌های فرعی را می‌دهد.
برنامه‌ی کامپیوتری اپتیکس برای کار با داده‌های اپتیکی شیشه‌ها و لایه‌هایی که بر روی شیشه‌ها اعمال می‌شوند طراحی شده است. یکپارچه بودن این برنامه با پایگاه داده بین‌المللی نورگذرها (IGDB)، ساخت لایه‌های متعدد شیشه و محاسبه‌ی ویژگی‌های اپتیکی آنها را آسان می‌نماید. این برنامه ضریب عبور و بازتاب را به عنوان تابعی از طول موج نور در نظر می‌گیرد. این موضوع، امکان محاسبه‌ی داده‌های یکپارچه‌ای مانند ضریب عبور نور مرئی را بر اساس گستره‌ای از استانداردها فراهم می‌کند.
بروزرسانی‌های برنامه:
از آنجایی که قرار است این برنامه با نسخه‌های بعدی ویندو (Window) ترکیب شود، در حال حاضر تحت هیچگونه توسعه‌ای قرار ندارد. نسخه‌ی 6 این برنامه احتمالا آخرین نسخه مستقل این برنامه خواهد بود.
ویژگی‌های برنامه:
ویژگی‌های اصلی این برنامه به قرار زیر می‌باشند:
• ایجاد نورگذرهای تک لایه با استفاده از داده‌های جزئیِ لایه‌های فرعی مختلف، فیلم‌ها و لمینت‌ها به منظور ایجاد انواع محصولات موجود.
• ایجاد سیستم‌های نورگذر متشکل از لایه‌های متعدد و محاسبهِ مقادیر طیفی آنها برای ترکیبی از سیستم‌ها.
• محاسبه مقادیر یکپارچه‌ای از داده‌های طیفی مانند شاخص‌های رنگ‌، ویژگی‌های خورشیدی و مرئی و قابلیت انتشار.
توانایی‌های برنامه:
•وارد کردن فایل‌های متنی با داده‌های طیفی مطابق با فرمت‌های IGDB.
•واسازی و نو ساختن لمینت‌ها و فیلم‌ها بر روی لایه‌های فرعی متعدد.
•استخراج داده‌های ساخته شده در پایگاه داده‌ی کاربر برای استفاده در نرم‌افزار ویندو.
خروجی‌های نرم‌افزار:
•ویژگی‌های خورشیدی و مربوط به نور روز مانند Tvis, Tsol, Rvis, Rsol و قابلیت انتشار.
•مقادیر میزان محافظت و تخریب توسط نور فرابنفش مانند Tuv, SPF, TDW.
•مختصات‌های رنگی مانند Lab، Luv، Tristimulus، تایع هانتر و شاخص نمود رنگ بر اساس استاندارد EN410.


نویسنده: Navid Ahmadi
دسته بندی:
LBNL Therm

LBNL Therm

نرم افزار ترم(Therm) توسط شرکت مایکروسافت و در لابراتوار ملی لارنس برکلی(LBNL) ساخته شده است. با استفاده از این نرم افزار می توان تمامی اجزای ساختمانی مانند پنجره ها، دربها، دیوارها، فونداسیون ها و... را مدل سازی و انتقال حرارت از طریق آنها در شرایط مختلف دمایی را مشاهده و اندازه گیری نمود. این الگوهای دمایی امکان پیش بینی و کشف پل های حرارتی، احتمال بروز پدیده میعان در شرایط دمایی خاص و تخمین بازدهی انرژی دیتیل، المان و یا محصول شبیه سازی شده را به کاربر می دهد.
این نرم افزار قابلیت همکاری با نرم افزار ویندو (Window) را نیز دارد که و در صورت استفاده همزمان این دو نرم افزار کاربر قادر به محاسبه ضرایب انتقال حرارت کلی و ضرایب دریافت انرژی تابشی خورشید در پنجره ها خواهد بود. که این مقادیر می تواند در برنامه RESFEN مورد استفاده قرار گیرد تا کل انرژی سالیانه مورد نیاز در بنا را محاسبه کند.


نویسنده: Navid Ahmadi
دسته بندی:
 نرم افزار دیزاین بیلدر v6.1.2.009

نرم افزار دیزاین بیلدر v6.1.2.009

نرم‌افزار DesignBuilder برای مدل‌سازی ساختمان از جنبه‌های مختلف مثل فیزیک ساختمان (مصالح ساختمانی)، معماری ساختمان، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، سیستم روشنایی و غیره کاربرد داشته و قابلیت مدل‌سازی همه جنبه‌های ساختمان را دارد.
دانلود نرم افزار دیزاین بیلدر- دانلود نرم افزار designbuilder - download designbuilder

بجز مدل‌سازی بار گرمایشی و سرمایشی ساختمان، مصارف مختلف انرژی ساختمان از قبیل مصرف انرژی گرمایشی، سرمایشی، روشنایی، لوازم خانگی، آب گرم مصرفی و غیره را بصورت دینامیک مدل‌سازی می‌نماید. این نرم‌افزار همچنین قابلیت محاسبه میزان روشنایی روز و حتی مدل‌سازیCFD را دارد.

نرم افزار مدلسازی دیزاین بیلدر با استفاده از فایل اقلیمی شهرهای مختلف ایران، محاسبات دریافت و اتلاف و مصرف انرژی را دقیقا بر اساس شرایط اقلیمی محل قرارگیری ساختمان انجام می‌دهد.


نویسنده:
دسته بندی:
دیوا | DIVA

دیوا | DIVA

نرم افزار دیوا در دو نسخه در محیط های راینو و گرس هاپر منتشر شده است که توانایی تحلیل و شبیه سازی روشنایی در ساختمان رو به صورت پارامتریک در گرس هاپر، و به صورت استاتیک در راینو به طراح میدهد.
جهت استفاده از این پلاگین، باید لایسنس آن را از سایت solemma.net تهیه کرد، که برای دانشجویان در صورت داشتن ایمیل دانشگاهی لایسنس های 6 ماهه رایگان خواهد بود و همچنین میتوان تمدید کرد.


نویسنده:
دسته بندی:
راینو

راینو

نرم افزار راینو، نرم افزاری سه بعدی است که کلیات آن خیلی مشابه اتوکد هست و به اصطلاح CAD-Based محسوب میشود، از طرفی مانند سایر نرم افزارهای سه بعدی مانند 3DsMax فضایی سه بعدی دارد که به طراحی در تولید احجام سه بعدی قابلیت تولید احجام بسیار پیچیده را با روشی بسیار ساده میدهد


نویسنده:
دسته بندی:
نرم افزار اکوتکت - ECOTECT

نرم افزار اکوتکت - ECOTECT

این نرم افزار از قدیمی ترین شبیه سازها در حوزه انالیز حرارتی و روشنایی و اسایش حرارتی محسوب میشود که از سال 2011 به بعد از زیرمجموعه اتودسک خارج شد و دیگر منتشر نشد. شما میتوانید نسخه های 2010 و 2011 را به همراه کرک از طریق لینک زیر دانلود کنید.


نویسنده:
دسته بندی:
دانلود فایل های آب و هوایی شهرهای ایران به فرمت EPW، STAT، AUDIT و DDY

دانلود فایل های آب و هوایی شهرهای ایران به فرمت EPW، STAT، AUDIT و DDY

اطلاعات آب و هوایی به فرمت های EPW، STAT، AUDIT و DDY، یکی از نیازهای اصلی شبیه سازی انرژی می باشد. از همین رو این فایلها برای برخی از شهرهای ایران به منظور دانلود در ادامه قرار گرفته است.


نویسنده:
دسته بندی:
نرم افزار DView

نرم افزار DView

DView توسط BEopt و برنامه های دیگر برای ترسیم اطلاعات فایلهای آب و هوایی استفاده می شود. DView فایل های CSV را باز می کند و همچنین چندین فرمت فایل های داده آب و هوایی، از جمله TMY2، TMY3 و فایل های EPW را می شناسد. DView همچنین می توانید فایل های خروجی PowerPlus .sql را بارگیری کنید.


نویسنده:
دسته بندی:
Window

Window

از این نرم افزار می توانید برای مدل کردن انواع شیشه و فریم و ترکیب آنها بر اساس استاندارد یا کاستومایز شده استفاده کنید. این نرم افزار خود به تنهایی در بخش شیشه بالغ بر 4000 مدل شیشه را در کتابخانه خود شامل می شود و همچنین میتوانید به کمک این نرم افزار و نرم افزار کمکی Optics، فایل های xml برای تولید شیشه های BSDF استفاده کنید.


نویسنده:
دسته بندی:
اوپن استودیو

اوپن استودیو

نرم افزاری ولیدیت شده در خصوص شبیه سازی انرژی ساختمان به کمک موتور انرژی پلاس و رادیانس که قابلیت های متنوعی از جمله طراحی سیستم های مکانیکی با جزییات کامل را دارد


نویسنده:
دسته بندی:
انرژی پلاس

انرژی پلاس

نرم افزار انرژی پلاس از جمله محبوب ترین نرم افزارها به منظور شبیه سازی انرژی است و قادر است شبیه سازی کلی انرژی یک ساختمان پیش فرض را با هدف بکارگیری در مدل های انرژی و همچنین مصارف آب در اختیار کارشناسان و مهندسان و معماران قرار دهد.نرم افزار ENERGY PLUS با هدف بهینه سازی طرح یک ساختمان برای طرفه جویی در مصرف انرژی و آب توسط متخصصان به کار گرفته می شود.نرم افزار انرژی پلاس توانایی مدل کردن سیستم های تامین روشنایی ، سیستم های سرمایشی و گرمایشی ، سیستم های تهویه و همچنین جریانات انرژی با توجه به نیاز آب را دارا می باشد.نرم افزار انرژی پلاس دارای توانایی های فوق العاده ای در شبیه سازی است که از جمله آنها می توان به پارامترهای آسایش ساختمان ، سیستم های فتوولتائیک بکار گرفته شده در ساختمان ، سیستم های حوزه ی تهویه ، تجزیه و تحلیل در رنج های زمانی کمتر از یک ساعت ، سیستم های مدولار و … اشاره نمود.


نویسنده:
دسته بندی:
هانی بی و لیدی باگ

هانی بی و لیدی باگ

پلاگین لیدی باگ | Ladybug Plugin
این پلاگین با اتصال محیط گرس هاپر و راینو به داده های آب و هوایی که توسط موتور قدرتمند انرژی پلاس فراهم شده است، برای آنالیز و تحلیل فرایند طراحی اولیه از جمله تحلیل اطلاعات آب و هوایی ، سایه اندازی، میزان انرژی خورشیدی، پارامترهای آسایش حراراتی، نمودار سایکرومتریک و زیست اقلیمی و کلیاتی که می تواند شما را در پروسه اولیه طراحی از مقیاس کلان و شهری تا ساختمانی را دارا می باشد.

پلاگین هانی بی | Honeybee Plugin
این پلاگین، با اتصال محیط کاربری به انرژی پلاس، رادیانس، دی سیم ، تِرم و اوپن استودیو، فضای قدرتمندی را در اختیار کاربر و طراح قرار میدهد. هانی بی، پلاگینی است برای تحلیل روشنایی و نور روز، مدل سازی برای بهینه سازی مصرف انرژی ، شبیه سازی حرارتی و بارهای ساختمان، براورد هزینه ها، ایجاد دیتیل های اجرایی جداره ها، نوع سیستم مکانیکی، برنامه زمان بندی ، نوع فعالیت و تمامی جزئیات برای شبیه سازی و بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان را شامل می باشد.


|آخرین نسخه منتشر شده پلاگین های هانی بی و لیدی باگ جهت شبیه سازی و بهینه سازی پارامتریک انرژی و روشنایی ساختمان در محیط گرس هاپر|


نویسنده:
دسته بندی:
نرم افزار پلی سان

نرم افزار پلی سان

نرم افزار پلی سان، یکی از قوی ترین نرم افزارهای شبیه سازی سیستم های خورشیدی و همچنین سیستم های تاسیساتی شامل پمپ های حرارتی، انرژی زمین گرمایی و غیره می باشد. این نرم افزار برای مدلسازی انواع سیستم های خورشیدی شامل کلکتورهای گرمایی خورشیدی (آبگرمکن های خورشیدی) و پنل های خورشیدی فتوولتائیک و دیگر سیستم های تاسیساتی تولید شده است. مدلسازی سلول های فتوولتائیک، کلکتورهای گرمایی خورشیدی و زمین گرمایی همه در یک ابزار بنام پلی سان امکان پذیر است. این نرم افزار ابزاری بسیار مناسب برای طراحی سیستم های تاسیساتی و بویژه سیستم های خورشیدی است. نرم افزار polysun v9.01 برای دانلود در ادامه قرار گرفته است.


نویسنده:
دسته بندی:
نرم افزار Climate consultant

نرم افزار Climate consultant

نرم افزار اقلیمی Climate consultant تمام آمار هواشناسی یک ایستگاه را به صورت ۱۷ نمودار گرافیکی نمایش می دهد و در انتها نمودار آسایش اقلیمی گیونی را ترسیم کرده و استراتژی های مورد نیاز برای هر ماه را پیشنهاد می دهد.
در قسمت نمودار ۳ بعدی (D3 Charts) دمای سالانه جهت درک بهتر بر روی نموداری ۳ بعدی با زوایای مختلف تصویر شده است، با کشیدن موس بر روی تصویر می توانید نمودار را از زوایای مختلف مشاهده کنید. آخرین صفحه به گلباد اختصاص دارد، البته گلباد با سایر آمار اقلیمی دما و رطوبت نسبی تلفیق شده و تصویری کامل در یک نگاه از مشخصات اقلیمی برای بیننده فراهم می کند. نرم افزار قابل تنظیم برای آمار ماهانه، روزانه و حتی ساعتی است.


نویسنده:
دسته بندی:
نرم افزار دیزاین بیلدر

نرم افزار دیزاین بیلدر

نرم افزار دیزاین بیلدر، نرم افزارتخصصی شبیه سازی انرژی، از پرکاربرد ترین، به روزترین و دقیق ترین نرم افزار های موجود در زمینه انرژی در تمامی دنیا می باشد که امروزه در سطح وسیع در دانشگاه ها و کمپانی های کشور های توسعه یافته استفاده می گردد. از خصوصیات مهم این نرم افزار، استفاده از موتور مدلسازیEnergyPlus است که توسط دپارتمان انرژی آمریکا توسعه یافته و به عنوان یکی از معتبرترین نرم‌افزارهای مدلسازی انرژی می باشد. در ادامه لینک جدیدترین ورژن نرم افزار یعنی Designbuilder v5.5 قرار گرفته است.


نویسنده:
دسته بندی:
نرم افزار المنت

نرم افزار المنت

با نرم افزار Element قادر خواهید بوداطلاعات آب و هوایی ساعتی فایل های آب و هوایی به فرمت EPW را ویرایش کرده و فایل آب و هوایی را به فرمت EPW یا bin ذخیره نمود. شما قادر خواهید بود اطلاعات را از اکسل به این نرم افزار کپی و ویرایش کنید.


نویسنده:
دسته بندی: