مهرداد فراهانی
مهرداد فراهانی

دیوار ترومب و جدب مستقیم

سلام 

خسته نباشین روزتون بخیر باشه

خیلی ممنونم از زحماتت ارزشمند شما راستش چنتا سوال داشت ممنون میشم راهنماییم کنین

1-من دیوار ترومب دارم کار میکنم ولی عیب بزرگی که داره جلوگیری از دریافت نور روز هست آیا شما راهکاری میشناسین که همزمان بشه نور روز رو هم گرفت مثلا آیا میشه ارتفاع دیوار ترومب رو کم کرد تا از بالا نور بگیریم

2-موضوعی که تعریفش رو شنیدم ترکیب جذب مستقیم با دیوار ترومب هستش در این  صورت چطور باید این کارو کرد مثلا درصد ترکیب هر کدوم چطور باشه؟

3-برای محاسبه تهویه طبیعی در ساختمان آیا حتما باید رو حالت calculated بزاریم؟ یعنی اگر روی simpleباشه حساب نمیکنه؟

4-در مورد تعریف نقاط pcm و این که روش آنتالپی باید استفاده کرد یا روش تعریف نقاط و... و کلن برای شبیه سازی pcm میتونین راهنماییم کنین؟

5-هیچ راهی وجود نداره برای این که بتونیم به local shading برنامه بدیم؟

6-تفاوت normalize by all foor area با normalize by occupied area رو هم میشه لطف کنین بفرمایین؟

خییییلیییی ممنون از لطفتون.

پاسخ 

1-  من برای نور روز دیوار ترومب کاری نکردم تا حالا باید سرچ کنید.

2-مصالح دیوار ترومب که گرمای ویژه بالایی دارند برای جذب مستقیم استفاده میشوند.

3-باید حتما روی calculated  باشه و تنظیمات زیادی هم داره که باید یا از هلپ، یا از کتاب یا مطابق فیلم پیش برید.

4- بعضی سوالاتت مهندس خیلی کلیه که نیاز به مطالعه و سرج توسط خودت داره و واقعا نمیشه این موارد رو تو یک جمله با تکست نوشت. منظورتون از تعریف نقاط رو نمدونم. اما برای تعریف PCM باید چندdن انتالپی بر حسب دما برای اون ماده تعریف بسه و روش حل روی Finite Difference باشه.

5- برای کامپوننت بلاک برای درصد شفافیت میتونید تعریف کنید تا به یک حالتی برنامه زمانی باشه برای کامپوننت بلاک

6- به لغات توجه کنید. اولی میشه مصرف به ازای هر متر مربع زیربنای کل دومی میشه مصرف به ازای هر متر مربع زیربنای تهویه شده

خیلی ممنون از پاسخ ارزشمندتون لطف کردین 

فقط گزینه 5 رو میشه یکم توضیح بدین راستش من میخام سایه بان افقی بزارم با زواویه 60 درجه که محاسباتش رو انجام دادم و به عمقش رسیدم اما میخام فقط تو تابستون این سایه بان باشه توی شیدینگ ها که دو نوع هست یکیش رو گزینه operation داره امام local shading گزینه operation که برای برنامه دادن هست نداره 

فقط شرمنده ونت هم برای من متاسفانه گزینه operation نداره شما میدونین ونت هم رو چطور برنامه بدم؟