هستی مصنّعی
هستی مصنّعی

نحوه تعریف کرسی چینی

با سلام و خسته نباشید 

بنایی که در حال شبیه سازی مصرف انرژی در آن هستم، در منطقه شمال کشور و دارای 80 سانتیمتر کرسی چینی است. این بخش از ساختمان باید در چه زیرمجموعه ای قرار گیرد؟ آیا کرسی چینی کامپوننت بلاک است یا باید فقط به Ground Floor ضخامت داد؟ 

در حالتی که به کف ضخامت میدهم از ارتفاع ساختمان کم میکند، برای رفع این مشکل چه راه حلی قابل انجام هست؟

پاسخ 

سلام. اگر این مصالح بصورت یکپارچه در تمام کف اجرا شده، مثلا 80 سانت اجر در کل کف فضا، میتونید این متریال رو در قسمت cinstruction در تب Gound floor یعنی کف متصل به زمین وارد کنید. ولی اگ رفقط در بخشی از مصالح کف، مثلا در حاشیه یا محیط کف کار شده، نمیشه این متریال رو برای سقف تعریف کرد.

برای اینکه ضخامت هم کم نشه مقدار زیر رو صفر کنید، ضخامت ظاهری از فضای داخلی شما کم نخواهد شد.

ممنون از پاسخ شما. 

در نتایج شبیه سازی هدررفت گرما از کف در ماه های گرم سال بسیار بالاست. متریال کف با دو لایه لاشه سنگ + یک لایه 15 میلیمتری هوا + 5 سانت ماسه آهک تعریف شده. به نظر شما این میزان هدررفت طبیعیه؟ اگر خیر به نظر شما علت نشون دادن این میزان هدررفت گرمایی چیه؟

نه این هدر رفت غیر منطقیه. اتلاف حرارت از کف نباید بیشتر از 10 درصد باشه

دمای سطح زمین رو  چک کنید که حتمن درست باشه.

یک کامپوننت گروند در کف زمین تعریف کنید.

ضریب انتقال حرارت کف رو هم کاهش بدین تا انتقال حرارت کمتر بشه

با توجه به راهنمایی های شما دمای سطح زمین رو از طریقی که در کتاب توضیح دادین تصحیح و وارد نرم افزار کردم و یک لایه 5 سانتیمتری کامپوننت گروند در کف متصل به زمین ساختمان ایجاد کردم. ضریب انتقال حرارت کف داخلی ساختمان رو مطابق پیوست 9 مبحث 19 تغییر دادم. اما به نظرم نتیجه شبیه سازی مخصوصا در دیوارها اصلا منطقی نیست. در ماه های سرد سال هدررفت گرمایی دیوارها خیلی بالا رفته و در ماه های گرم سال هدررفت گرمایی دیوارها منفی شده. به نظر شما علت چی میتونه باشه؟ 

فایلتون رو بفرستید تا چک کنم. فکر کنم حرارت داخلی زیادی ساختمان داره از طریق مختلف مثل تابش و تجهیزات و ... دریافت میکنه 

مدلسازی الان مورد داره. چون حتی تو زمستون مدل شما داره از کف حرارت جذب میکنه که اصلا اینجوری نیست.

ممنون میشم 

Sardar Miras1.zip

من فایلو چک کردم

تمام جزئیات مدل باید طبق واقعیت باشه

توان روشنایی، توان تجهیزات، پرده کرکره و سایبان داخلی و ..

همینطور تنظیمات تهویه طبیعی رو باید کامل بدین (چه وقتایی پنجره بازه و کی بسته هست از طریق برنامه زمانی پنجره)

ولی در کل چون ساختمان شما بدون سیستم مکانیکی هست، در این صورت به عنوان مثال در زمستان دمای داخل میشه 5 درجه و دمای کف 15 درجه هست و منطقی هست که دما از کف به فضای داخل منتقل بشه

اما اگر تعداد افراد، تجهیزات، روشنایی و ... درست تعریف بشه و همینطور مشخصات کف هم مجددا چک کنید و اصلاح کنید نتیجه درسته.

خیلی ممنونم لطف کردید. 

از اونجایی که این ساختمان مربوط به دوره قاجاره و در اون دوره روشنایی و تجهیزات خاصی وجود نداشته و پرده کرکره و سایبان داخلی هم نداره، باز هم مشکلی در خصوص این موارد در فایل وجود داره که نیاز به اصلاح باشه؟

در خصوص تهویه طبیعی امکانش نیست که از یکی از برنامه های زمانبندی پیش فرض موجود در نرم افزار استفاده بشه؟ 

در مورد دیوارها اعداد منطقی هستند و نیاز به تغییر نیست؟

اگه هیچ تجهیز و روشنایی نداره که باید خاموش کنید اونا رو

برای تهویه هم حداقل تعریف کنید تهویه فقط در فصول گرم انجام میشه

در مورد مصالح دیوار هم باید ببینید مصالح چی بوده . چون باید دقیق همون متریال ها تعریف بشه

از کدام قسمت نرم افزار میتونم میزان تهویه در فصول رو تعیین کنم؟ میزان تهویه با ضریب تخلیه 0.65 پیش فرض نرم افزار، مناسبه؟