Danial Jahanara
Danial Jahanara

آنالیز حساسیت / تعریف متغیر

سلام دوستان،

من میخواستم برای یک خونه دو طبقه آنالیز حساسیت انجام بدم، دو تا سئوال داشتم:

۱- بعضی از متغیر هایی که میخوام بررسی کنم مثل solar absorbance و emissivit  لایه بیرونی سقف و دیوار، در متغیرهای از قبل تعریف شده نیستن، برای تعریف اینها چکار باید بکنم، و اگه کدنویسی لازم داره چطور میتونم یه راهنما براش پیدا کنم؟

۲- یه قسمت دیگه از کار من در آنالیز حساسیت، بررسی تاثیر راهکارهای energy efficiency روی heating demand و … هست. من در مقالات دیدم برای اینکه بتونن هر راهکاریو و ترکیب راهکارارو در آنالیز حساسیت تاثیرشو نشون بدن، هر راهکار رو بصورت یک متغیر ۰ و ۱ تعریف میکنن. مثلا یک متغیر تعریف میکنن میگن اگر ۱ بود یعنی عایق دیوار افزایش می‌یابد یا مثلا از پنجره دوبل با low e استفاده میشه، و نهایتا تحلیل حساسیت نشون میده هر کدام از این راهکارها بروری خروجی چقدر تاثیر داره. من چطور میتونم این راهکارهارو بصورت متغیر on و off در دیزاین بیلدر تعریف کنم؟ 

ممنون

@markarian.elin 

@حامد_مصلحی 

پاسخ 

@Danial سلام، برای سوال اولتون، میتونین بیاین و در واقع constructionهای مختلف تعریف کنین و توی هر کدوم فقط اون پارامتری که میخواینو عوض کنین. یعنی مثلا توی قسمت متغیرهای بهینه سازی یه موردش external wall construction هست. میتونین حالت های مختلف تعریف کنین و فقط emissivity رو توی موارد تعریف شده، تغییر بدین. امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم. در مورد سوال دومتون امکانش هست که اسم مقالرو بگین که دقیق نگاه کنم؟ 

برای sensitivity analysis اگر در یک زمان شما  r valu و  solar absorbance مثلا دیوار تغییر بدین دیگه نمیتونین حساسیت اون پارامتر درست ارزیابی کنید در واقع نتیجه آنالیز حساسیت به شما حساسیت پارامتری که ترکیب  r value  و solar absorbance میده و نه تک تکشون که ما لازم داریم.

من جواب سئوال خودم پیدا کردم و با  script variable یک کد پایتون نوشتم و اکی شد. ولی برای سئوال دوم که به نظر با Ems باید نوشته بشه همچنان جواب درستی نرسیدم

@markarian.elin