سنا علیزاده
سنا علیزاده

علت نامتعادل بودن بارهای سرمایشی و گرمایشی

سلام/ ساختمونی که طراحی کردم در اقلیم سنندج هست. U value  پوسته ساختمان و پنجره ها طبق استاندار پسیو هاوس هست و یعنی دقیق بین رنجی که استاندار گفته طراحی کردم. طراحی سایه بانم رو اعمال کردم. چند سیمولیشن با اعمال تهویه طبیعی و اینفیلتریشن و بدون اون انجام دادم اما درهر صورت میزان بارهای سرمایش خیلی خیلی زیاد هستن. دیوار ترومپ و سایر موارد این چنین رو در ساختمون ندارم. بنظر شما چه راه حل هایی برای این مشکل وجود دارد؟

سپاس گزارم  

پاسخ 

با سلام و با اجازه از جناب مصلحی که مدرس دوره دیزاین بیلدر در سایت آپ گرین گرید هستن، پیشنهاد می کنم اول از همه، برای مقایسه بهتر و دقیق تر، مقادیر sensible cooling و heating زون ها رو مقایسه کنید.

@حامد_مصلحی سلام ، مواردی که گفتین اعمال کردم و زون ها رو چک کردم. همه به همین صورته یکم کم و زیاد داره اما تو همه زون ها باز گرمایش خیلی کم و بار سرمایش خیلی زیاده. حتی تهویه طبیعی هم در تابستان و تایم شب ساعت 11 تا 5 صبح فعال کردم. اما دقیق نمیدونم ایا تنظیماتش درسته یانه. فکر میکنم چون دیوار ها وپنجره ها عایق بندی شدن برای همینه.

سلام

بهتره اول نمودار اینترنال گین رو بررسی کنین. ببینید حرارتخای دریافتی داخلی به چه علت هایی بوده. مثلا شاید بار تجهیزات خیلی زیاده یا بار تابش خورشید غیر منطقیه یا هر عامل دیگه ای

بعد نمودار fabric and ventilation رو چک کنین. تا ببینید اتلاف حرارتی از کدوم قسمت ها زیاد.

به قسمت تحلیل نتایج در فیلم مراجعه کنین. فیلم ها رو باید چندین بار ببینین تا مسلط بشین.