ندا علیان
ندا علیان

ideal air load

سلام خوبید اقای مهندس

ببخشید مزاحم شدم بپرسم که برای شهر اصفهان با انتخاب سیستم سرمایش و گرمایش ideal airload .خروجی مصرف سرمایش بیشتر از گرمایش شده درحالی که استاد من میگن که مصرف گرمایش در شهر اصفهان  از سرمایش بیشتره.میشه بفرمایید بهره وری این سیستم انتخابی برای محاسبه سرمایش و گرمایش چقدره ؟ و ایراد کارم کجاست؟

دمای تنظیمی سرمایش 27 درجه و گرمایش 20 درجه در نظر گرفته شده و جهت گیری پنجره رو به جنوبه

پاسخ 

اول اینکه در نظر داشته باشید سیستم ideal air load سیستم تهویه واقعی نیست ..یک سیستم ایده آل مجازی هست که دمای فضا رو میرسونه به اون ست پوینت ها ...

دلایل زیادی میتونه داشته باشه که چرا سرمایش بیشتر شده .. یکی اینکه دمای ست پوینت سرمایش رو معمولا 27 درجه نمیزارن.. بارهای داخلی مثل تعداد حضور افراد و نوع فعالیتشون تاثیر میزاره رو بار سرمایشی .. یا میزان روشنایی که تعریف کردید به واسطه حرارتی که تولید میشه .. یا نوع پنجره ها وجانماییشون ... و ... 

بهترین راه این هست شما نمودار بالانس حرارتی رو خروجی بگیرید و ببینید چه عاملی باعث افزایش بار گرمایشی یا سرمایشی میشه و اون روبهتر کنترل کنید .. 

ممنون آقای دکتر .

ست پوینت سرمایش رو چند درجه باید باشه ؟ من ست پوینت سرمایش رو 27 و گرمایش رو 20 دادم.حالتی که اصلا کامپوننت تنظیم دماهای سرمایش و گرمایش رو هم نمیدم . مصرف سرمایش بیشتر از گرمایش میشه .میزان روشنایی هم اصلا چیزی تعریف نکردم و u پنجره ها رو هم  4.9 دادم . همچنین SHGC رو .3 و VT  رو .4 دادم. و این که تو جهت گیری شمالی و جنوبی پنجره ها در هر دو حالت مصرف سرمایش بیشتر از گرمایش درمیاد. نمودار رو دیدم ولی نمیتونم تحلیل خاصی روش بزارم ولی دریافت خورشیدی و دریافت افراد رو چک کردم که دریافت خورشیدی 1.2 و افراد 6.8 میشه . الان کاری که کردم این بود که سیستم رو به fancoil +DOAS تغییر دادم و تو این حالت شبیه سازی مصرف گرمایشبیشتر از سرمایش شد . اشکال از سیستم ideal air loadبوده ?

اشکال از اون نیست .. اول اینکه قرار نیست شما وقتی یک مدلی میکنید حتی اگر در کتاب نوشته شده باشه یا استادتون گفته باشه حتما و حتما باید مصرف گرمایش بیشتر از سرمایش بشه ! یعنی شما ممکنه یک طوری مدل کنید یا طراحی کنید (به نادرست یا راهکارهای اشتباه البته) که تو تبریز بار سرمایشوت بیشتر از گرمایش بشه 

مدلسازی انرژی به کلی پارامتر بستگی داره .. 

سیستم ideal air load بار فضاها رو با 100 درصد کارایی کنترل میکنه که در واقعیت هیچ سیستم مکانیکی به این شکل نیست ..پس اگر مصرف انرژی براتون به صوتر دقیق مهم هست باید یکی از سیستم های اچوک رو از لیست انتخاب کنید و با موتور اوپن استودیو ران بگیرید ..

ممنون از راهنماییتون . خیلی لطف کردید اقای دکتر.