naqshekhak naqshekhak
naqshekhak naqshekhak

تبدیل گاز مصرفی در دیزاین بیلدر به کیلو وات ساعت برق

با سلام و وقت بخیر
سوال داشتم از خدمتتون
در استاندارد برچسب انرژی ایران گفته شده که باید گاز و برق به انرژی اولیه تبدیل بشن و بشن کسلو وات ساعت
برق ضربدر 3/7

گاز ضربدر 10/4

در نتایج دیزاین بیلدر در بخش انرژی نهایی میزان مصرف برق و گاز ساختمان پیش بینی میشود و هر دو برحسب کیلو وات ساعت هستن 

خواستم از خدمت دوستان بپرسم که دیزاین بیلدر این ها رو با چه ضریبی به هم تبدیل کرده ؟

ایا برق رو ضربدر ضریب خاصی کرده ؟

گاز رو با چه ضریبی به کیلو وات ساعت تبدیل کرده ؟

خیلی ممنون از راهنمایی دوستان

پاسخ 

سلام

این ضرایبی که شما فرمودین برای تبدیل انرژی مصرفی در ساختمان به انرژی تهیه شده در نیروگاه هست. یعنی انرژی source

یعنی با در نظر گرفتن اتلافات مسیر و نیروگاه

شما باید عدد سالانه قبض برق و گاز مصرفی رو در این ضرایب ضرب کنید تا به انرژی اولیه تبدیل بشه

اما اعدادی که نرم افزار دیزاین بیلدر اعلام میکنه به معنی انرژی مصرفی در محل ساختمان هست یعنی همان قبض واقعی ساختمان

برای تبدیل متر مکعب گاز به کیلووات ساعت هم کافیه در 10.4 ضرب کنید تا بشه به کیلووات ساعت. این عدد هم ارزش حرارتی هر متر مکعب گاز هست.

خیلی ممنون از پاسختون
اما من دقیقا سر همین 10.4 سوال دارم

وقتی تو استاندارد اجازه داده که برق ضربدر 3/7 . گاز ضربدر 10.4 با هم جمع بشه یعنی هر دوی این عدد ها رو از یک جنس فرض کرده یعنی هر دو رو بر مبنای انرژی سورس در نظر گرفته که با هم جمع کرده 

آیا این منطقی هست که دیزاین بیلدر گاز رو برجسب انرژی در مبدا به ما بده و گاز رو برجسب انرژی در مقصد ؟

و اینکه تو دیزاین بیلدر چظوری تشخیص  بدیم که بر مبنای چه عددی متر مکعب گاز رو برجسب کیلو وات ساعت نمایش میده ، آیا این عدد رو میشه تو تنظیمات تغییر داد ؟ 

خیلی ممنون از راهنمایی های ارزشمند شما

شما استاندارد رو یک لحظه بذارید کنار ...

در دیزاین بیلدر انرژی مصرفی در محل هست نه انرژی اولیه

انرژی برق رو بر اساس کیلووات ساعت میده و انرژی گاز رو هم بر اساس کیلووات ساعت میده که میتونید عدد کیلووات ساعت گاز رو هم بر 10.4 تقسیم کنید تا متر مکعب گاز مصرفی در محل ساختمان محاسبه بشه و این گاز مصرفی به متر مکعب ربطی به انرژی اولیه نداره

حالا شما میتونید  این کیلووات ساعت برق مصرفی و گاز مصرفی (به متر مکعب یا کیلووات ساعت) رو با ضرایبی مشخص به انرژی اولیه تبدیل کنید.

اشتباه شما اینه که فکر میکنید ضریب 10.4 برای تبدیل گاز به انرژی اولیه هست. در صورتی که این ارزش حرارتی هر متر مکعب گاز هست.

اکر استاندارد رو بخونید برای گاز ضریب 0.287  برای تبدیل کیلووات ساعت گاز مصرفی به انرژی اولیه در نظر گرفته است.

مهندس جان خیلی ممنون از وقتی که میزارید 

متوجه شدم در حقیقت مصرف گاز چون در مقصد اتفاق میوفته ارزش حرارتی گاز رو برحسب کیلو وات ساعت میشه بیان کرد

در حقیقت انرژی اولیه برای گاز معنی نداره جون گاز داره در مقصد استفاده میشه

به همین دلیل استاندارد اومده 37  مگاژول رو به عنوان ارزش حرارتی گاز در نظر گرفته و ضربدر 0.287 کرده تا مگا ژول رو به کیلوات ساعت تبدیل کنه که ضربشون میشه 10.4

پس اصلا انرژی اولیه یا مبدا و مقصد برای گاز معنی نمیده چون گاز داره در مقصد تبدیل به حرارت میشه

اما برق چون در نیروگاه تولید میشه و انتقال داده میشه با یک ضریبی تبدیلش میکه به انرژی حرارتی که مصرف شده تا 1 کیلو وات ساعت برق تولید بشه که استاندارد گفته 3/7 

وقتی این دو عدد جمع میشن میشه کل انرژی ساختمان بر مبنای ارزش حرارتی اما برحسب کیلو وات ساعت

ای کاش دیزاین بیلدر اجازه میداد که کاربر خودش بتونه ارزش حرارتی یک متر مکعب گاز رو وارد کنه چون بعید میدونم تو همه کشورها ارزش حرارتی یک کتر مکعب گاز با هم برابر باشه 

مثلا شاید ضریب تبدیل گاز یک کشور 10/4 باشه ، یک کشور دیگه مثلا 10/8 یا 10 باشه 

خیلی ممنون از راهنمایی شما

موفق باشید

@حامد_مصلحی 

ببخشید من دارم یه کار تحقیقاتی میکنم

یکی از توابع هدف من بهینه سازی مصرف انرژی کل در ساختمان هست.

سوالم این هست: آیا میشه مصرف انرژی گاز و برق در سایت رو با هم جمع کرد و بگذارم مصرف انرژی کل در محل؟

واحد هر دو کیلووات ساعت هست، قاعدتا میشه با هم جمع کرد، ولی بعضی افراد میگن چون جنسشان با هم یکی نیست نمیشه با هم جمع کرد در واقع معرف خوبی نمیشن، باید در ضرایبی ضرب کرد و بعد جمعشون کنم، 

خواستم نظر شما رو بپرسم

بسیار متشکرم

سلام

میشه جمع کرد

خود نرم افزار هم به اسم توتا سایت انرژی داره اینو