فهيمه ميرزائی
فهيمه ميرزائی

دمای سطوح خارجی

وقت بخیر.

آقای دکتر من حجمم رو وقتی در لیدی باگ تحلیل کردم سقف ساختمون بیشترین ساعات دریافت نورخورشید رو داشت که خب درست هم هست ولی وقتی همین حجم رو تو هانی بی خروجی دمای سطوح خارجیش رو بررسی میکنم دیوارهای جنوبی، شرقی و غربی دمای بیشتری نسبت به سقف دارن. علتش چی هست؟ 

(فکرمیکردم بخاط متریال سقفی هست که دادم ولی وقتی زون رو مستقیم به انرژی پلاس هم وصل کردم و متریال رو حذف کردم هم همین بود)

پاسخ 

سلام .. مطمئن باشید سقف رو exterior roof میشناسه .. نه چیز دیگری 

چک کردم exterior roof هست...

تنها راهش همین هست؟ یعنی وقتی exterior roof هست خروجیش درسته با این اوصاف؟

عکس بفرستید از خروجیتون .. یا اگر فایلتون سبک هست فایل گرس رو بفرستید

ببینید چندین نکته رو توجه کنید :

- مقایسه تابش خورشید با میانگین دمای سطح خارجی مقایسه درستی نیست 

- شرایط مرزی و مقاومت هوایی یک سطح عمودی با یک سطح افقی متفاوت هست .. 

- در اکثر اقلیم ها تابش پراکنده بیشتر از تابش مستقیم هست .. که سطوح عمودی بیشتر در معرض تابش پراکنده قرار میگیرند .. 

- تایم استپ شبیه سازی باید ساعتی باشیه برای دقت بیشتر .. اگر ماهانه یا سالانه هست چون خروجی دما دارید میگیرید میتونه باعث احتلاف بیشتر بشه .. 

- شما زون رو بدون متریال هم که میدید به موتور انرژی پلاس ، هانی بی دیفالت برای تمام سطوح متریال جنرال سقف، دیوا .. پنجره در نظر میگیره .. چون بدون متریال شبیه سازی معنایی نداره 

ممنون از توضیحاتتون، من یک مورد رو متوجه نمیشم اینکه چطور میشه یک سطحی چندین ساعت بیشتر در معرض تابش خورشید قرار بگیره ولی نسبت به سطح دیگر دمای کمتری داشته باشه... آیا میشه گفت تاثیر باد میتونه باشه که هوارو در این سطوح به جریان بندازه؟ با چه عنوانی میتونم در این مورد رفرنس یا مقاله ای پیدا کنم و بدونم علتش چیه؟

شما بیشتر به نکاتی که گفتم توجه کنید .. سوال شما مجدد برگشت نقطه اول .. در معرض تابش بودن یکی از مواردی هست که تاثیر داره .. موارد دیگه ای هم داریم که چند موردش رو گفتم .. 

سپاسگزارم. سایر مواردی که فرمودین رو کاملا متوجه شدم