maryam maryam
maryam maryam

سایکرومتریک

@amirT 

با سلام 

در خروجی نمودار سایکرومتریک دو مورد آخر استراتژی های غیر فعال ( رطوبت گیری و رطوبت زنی)  در خروجی نشان داده نمیشه حتی اگر بی تاثیر باشه بالاخره باید نام آنها و مقدار صفر نشان داده بشه ولی خروجی  تصویر زیر  میشه 

پاسخ 

عکسی اپلود نشده .. ورودی مینیمم و ماکزیمم رطوبت مخصوص هم وارد کنید برای نمایش کاملتر 

سلام مجدد

من min , max رطوبت مخصوص رو با استفاده از PMV comfort parameters  مشخص کردم  اما یه مشکل اضافه شد اگر مینیمم را صفر بدم اصلا humidification رو  نشون نمیده اگر min  رو هر عددی غیر از صفر بدم مقدار passive solar heating  رو صفر میده

خوب قرار نیست تمامی موارد دارای ارزش باشند .. راهکارها رو بر اساس نوع اقلیمی و شرایطش ارزیابی میکنه و لزومی نداره از تمامی راهکارها بشه تو یک اقلیمی استفاده کرد .. مثلا طبیعی هست که در یک اقلیمی مانند بوشهر یا اهواز شاید درصد استفاده از راهکار غیرفعالی خورشیدی نزدیک به صفر باشه .. متوجه سوالتون نمیشم .. شما باید نمودار رو چک کنید و نوسانات دمایی و رطوبتی رو .. 

بله شما درست میفرمایید ولی نتایج برای تهران بود که مسلما هم رطوبت دهی لازم داره چون اقلیم خشک هستش و هم باید از passive solar heating  استفاده بشه و همونطور که در تصاویر میبینید با تغییر مینیمم رطوبت مخصوص میزان passive solar heating  از 14 به صفر میرسه خب که به این معنی میتونه باشه که اگر مینیمم رطوبت مخصوص رو غیر صفر در نظر بگییریم دیگه به راهکارهای غیر فعال خورشیدی نیاز نیست !!!! 

اول اینکه شما نمیتونید عدد رطوبت مخصصو رو هر چی بخواید بدید .. یک رنج داره که هر استادنداردی مشخص میکنه این رنج رو .. مینیممش فکر میکنم 0.002 باشه اگر درست خاطرم باشه .. مورد دوم امکان داره فایل اب و هوایی شما درست نباشه .. من الان عکس نمودار رو نمیبینیم ولی لیدی باگ اینجا نقش خاصی ایف نمیکنه .. صرفا داره اطلاعات وارد شده توسط شما رو میندازه روی سایکرومتریک .. و تعداد ساعاتی از سال رو که تو هر کدوم از پلی گان های پسیو بیوفته رو به صورت درصد محاسبه میکنه .. شما باید از صحت ورودی هاتون مطمئن باشید .. 

اگه به تصاویر دقت کنید متوجه میشید که عدد رطوبت مخصوص دقیقا در همون رنج استاندارد هست و در تصویر دوم دقیقا همون اعدادی رو دادم که شما در آموزشتون استفاده کردید از لحاظ فایل epw  .هم از همون سایت Ladybug  دانلود کردم که فکر نمیکنم فایل مشکلی داشته باشه ورودی دیگری هم نداره که به اونها شک کنم چون به نظرم ورودی ها درست بود مزاحم شما شدم که متوجه علت بشم

نمودار تصویر اول
نمودار تصویر دوم
تم رنگی نهایی

خوب الان بهتر شد و سوالتون واضح شد .. اینکه passive solar heating رو نمیندازه وقتی مینیموم تعریف میکنید میتونه باگ باشه .. من اشری 55 رو چک کردم و برای این استاندارد مینیمم رطوبت مخصوص نداره و ماکزیمم 0.012 هست  .. در نتیجه میتونید مینیمم ندید که در این صورت خروجی تایش غیرفعال رو خواهید داشت .. چون ما عملا یک پلی گون دیگه ای هم داریم که evaporative cooling هست که خودش یک عمل humidifaction محسوب میشه