مریم اسماعیلیان
مریم اسماعیلیان

محاسبه sDA

سلام 

برای محاسبه sDA راهنمایی میخواستم، تو LM-83 ذکر شده که برای محاسبه sDA باید برای پنجره ها Blind در نظر گرفت، سوال من اینه که blind چطوری باید در نظرگرفته بشه، به عنوان یک متریال جداگانه روی شیشه در نظر گرفته بشه؟ و به طور کلی محاسبه چطور باید انجام بشه، یک بار بدون blind و یک بار با blind و در نهایت نتایج ترکیب بشن؟ اگر کسی تجربه ای داره ممنون میشم راهنمایی کنه

پاسخ 

سوالتون برای من گنگه .. 

اگر زاویه blind داره تغییر میکنه باید تو زوایای مختلف با نرم افزار window فایل bsdf اش رو تولید کنید و به عنوان یک متریال bsdf بدید به هانی بی پلاس به صورت window group .. 

بعد تو قسمت blind states باید برای هر ساعت ترکیب هایی که مد نظرتون هست رو بنویسید تا بتونید خروجی sda رو برای کل سال بگیرید

خیلی ممنون از پاسختون

بهتره سوالم رو یه جور دیگه بیان کنم

همونطور که خود آقای رودسری گفتن کلا blind تو محاسبه sda در نظرگرفته نشده تو کامپوننتای هانی بی و هانی بی پلاس

سوال من اینه شما مقدار دقیق sda رو چطور محاسبه میکنید؟ لینک زیر رو هم میتونید مطالعه کنید در این باره

https://discourse.ladybug.tools/t/blinds-shades-operation-in-sda-calculation/2546

اول اینکه این تاپیک برای یک سال و نیم پیش هست و تا الان اپدیت شده 

موضوع اینه شما همونطور که گفتم باید یک سری window group بر اساس فایل bsdf برای هر زاویه ی venetian blinds که مد نظر دارید تولید کنید و شبیه سازی کنید ..در نهایت به ورودی blind state برای هر ساعت یک حالت از window group رو باید مشخص کنید که نمایانگر زاویه اون اسلت ها هست که بتونید خروجی ase یا sda بگیرید .. 

خیر آپدیت نشده

با یکی از نویسندگان LM 83-12n صحبت کردم و مشکلم حل شد

به هر حال ممنون از پاسختون

تو اینکه اپدیت شده خوب شکی نیست چون سال 2018 ورژن 4 هانی بی پلاس منتشر شده بوده .. و الان 5 هست .. 

اگر هم سوالتون رو درست متوجه شده باشم روشی که گفتم کاملا شدنی هست .. فکر کنم یک مقاله هم در این خصوص نوشته شده بود پارسال .. 

عذر میخوام منظور من از آپدیت نشدن بحث sDA بود.

در مورد مقاله ای که فرمودین لطفا اگر اطلاعات بیشتری دارید بفرمایید، ممنون

در مورد blind state که توضیح دادین، اینکه طبق چه الگویی بلایندها بسته بشن رو باید از روی نتیجه ASE انجام بده، نحوه کارش به این صورته؟

این روشی که گفتم شما قابلیت کنترل به صورت اتوماتیک رو سایه بون برای هر تایم استپ ندارید .. اگر هدف شما کنترل کردن هست تنها پلاگینی که این امکان رو میده پلاگین EMS انرژی پلاس هست .. ولی با اون نمیتونید بر اساس sda یا ase کنترل کنید .. ولی میتونید زاویه اسلت روبر اساس میزان خیرگی داخل یا میزان illuminance یا خیلی پارامترهای دیگه برای هر تایم استپ بصورت پیوسته کنترل کنید .. 

ممنون بابت مقاله

درسته فک میکنم مشکل همینی هست که فرمودین.

بازم متشکرم

خوب شما هیچ وقت نمیتونید یک سایه بان رو بر اساس یک شاخص سالانه ای مثل sda کنترل کنید و هیچ نرم افزاری قادر نحواهد بود .. صورت مسئله ای که میخواید حل کنید اشتباهه .. چون سایه بون باید برای هر ساعت کنترل بشه بر اساس یک شاخص لحظه ای مثل خیرگی ، و در نهایت بعد از اینکه برای هر ساعت تعیین شد زایوه اسلت باید چند درجه باشه اون موقع میتونید میزان sda یا ase رو خروجی بگیرید .. نه اینکه از sda به عنوان سنسور استفاده کنید .. به تعاریف شاخص ها دقت کنید 

من فقط میخوام مقدار دقیق sDA رو بر اساس lm 83 حساب کنم که اونجا هم گفته شده در صورتی که بیشتر از 2 درصد نقاط نور مستقیم گرفتن بلایند بسته بشه، اینکه سایه بون براساس ase کنترل بشه چرا اشتباهه؟ متوجه نمیشم

پس بقیه چجوری حساب میکنن :)

"در صورتی که بیشتر از 2 درصد نقاط نور مستقیم گرفتن بلایند بسته بشه"

این رو هم اشاره کنم این یعنی illuminance تو هر ساعت زمانی که ab صفر هست .. نه اینکه بر اساس ase کنترل کنید .. تعریف ase چیز دیگریست

مرسی متوجه اشتباهم شدم ، در واقع اشتباه بیانی بود منظورم از اینکه سایه بون بر اساس ase بسته بشه این بود که وقتی نقاط بیشتر از 1000 لوکس نور میگیرن سایه بون بسته بشه

من یه مقدار گیج شدم،  میتونم یه ویس تو تلگرام بهتون بدم اگه اشکالی نداره؟ یا اگه ممکنه یه جلسه زوم کال داشته باشیم هزینه اش رو هم خدمتتون میدم یا هر روش دیگه ای که براتون مقدوره بجز این فروم

مشکلی نداره ویس بفرستید تو تلگرام

اسم مقاله اینه 

Exploring the Potential of The Dynamic Facade: Simulating Daylight and
Energy Performance of Complex Fenestration Systems (Venetian Blinds)

چون شاخص ase شاخص سالانه هست نه ساعتی .. شما که نمیتونید سایه بون رو بر اساس یک خروجی سالانه کنترل کنید چون از لحظه و ساعت بعد خبر ندارید میزان نور چقدر میشه .. 

مقالاتی هم که میبنید از ase به عنوان سنسور استفاده نمیکنند صرفا خروجی کار هست .. من فکر میکنم شما باید تعاریف شاخص ها رو با دقت بیشتری بخونید و مقالات رو بهتر مطالعه کنید .. 

مثلا شما میتونید با هانی بی بر اساس میزان illuminance اگر از یک حدی بیشتر شد ، سایه بون کلا بسته بشه .. 

امیدوارم به هر حال مشکلتون حل بشه 

موفق باشید