سیستم خورشیدی OM


سیستم غیر فعال خورشیدی OM انرژی خورشیدی را در بام ساختمان جمع آوری کرده و از آن برای گرمایش فضا و آب استفاده می‌کند. این سیستم می‌تواند 300 لیتر آب با دمای 40-60 درجه سانتی گراد  فراهم کند. این سیستم در اصل یک سیستم کلکتوری هوای گرم است که هوای بیرون را توسط انرژی خورشیدی گرم میکند. استفاده از هوای گرم جمع آوری شده نسبت به استفاده از آب به دلیل احتمال نشت آب و یخ زدگی از ضریب امینیت بالاتری برخوردار است. استفاده از هوای بیرون منحصر بفرد ترین ویژگی این سیستم است، زیرا در فضای اتاق فشار مثبت ایجاد می‌کند و این موضوع باعث بهبود عملکرد تهویه در اتاق خواهد شد. همچنین این سیستم با انتقال هوای گرم شده در زیر سقف، آن را در بتن دال کف دخیره میکند.  در زمان غروب آفتاب، زمانی که دما کاهش پیدا می‌کند، هوای گرم به آرامی وارد فضای اتاق خواهد شد.


هواساز:

هواساز سیستم OM نقش قلب این سیستم را ایفا می‌کند. عملکرد انتقال هوای گرم از سقف به سمت دال کف ها (در زمستان) و یا هدایت آن به خارج (در تابستان) توسط این سیستم مکانیکی صورت خواهد گرفت.

نحوه‌ی عملکرد:

سیستم خورشیدی OM از خود سقف خانه برای جمع آوری گرما استفاده می‌کند. هوای زیر سقف توسط انرژی خورشیدی گرم می‌شود و برای اهداف گرمایش آب و یا به جریان انداختن هوا در زیر کف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه عملکرد در زمستان:

 • هوای تازه‌ی ورودی از بازشوها توسط تابش آفتاب بر روی سقف گرم خواهد شد. هنگامی که این هوا گرم می‌شود به سمت بالا صعود می‌کند. 
 • سطح شیشه ای بام، یک سطح شیشه ای مسلح شده می باشد که بر روی صفحات فلزی بام سوار شده اند تا فرآیند گرم کردن هوا به طرز موثرتری انجام شود (بهره گیری از اثر گلخانه‌ای). 

 • هوای گرم شده در یک داکت به شکل نیم استوانه جمع آوری می‌گردد.
 • در بالاترین نقطه ی سقف یک ترموستات نصب شده است که زمانی که دمای هوا به مقدار مشخصی برسد، یک فن را به منظور هدایت هوای گرم شده راه اندازی می‌کند.
 • در طول زمستان به کمک این فن، این هوای گرم جمع آوری شده توسط داکتهایی به زیر کف هدایت می‌شود.
 • دال بتنی زیر کف به نحوی طراحی شده است که به عنوان خازن حرارتی عمل کند. گرمایی که در این ناحیه ذخیره می‌شود به آرامی پخش می‌شود و کل کف را گرم می‌کند.

 • هوا که از طریق رسانش گرم می‌شود در اتاق جریان می‌یابد و علاوه بر کمک به تامین دمای آسایش در فضا به جریان تهویه نیز کمک می‌کند.

از آنجایی که سیستم خورشیدی OM از انرژی خورشیدی استفاده می‌کند، استفاده از سیستم گرمایشی کمکی در مواردی که در شرایط ابری و بارانی تابش خورشید به اندازه کافی نخواهد بود، اجتناب ناپذیر است. 

نحوه عملکرد در تابستان:

 • هوای گرم شده جمع آوری شده در داکت نیم استوانه ای گرد آوری می شود.
 • این هوا از طریق داکت تخلیه به سمت بیرون هدایت خواهد شد.
 • همزمان، هوای زیر کف ها توسط جریان هوا تخلیه می‌شود.
 • قبل از خروج این هوای گرم شده از آن برای گرم کردن آب استفاده می‌شود.

سیستم چند عملکردی و چهار فصلی خورشیدی

سیستم خورشیدی OM یک سیستم چند عملکردی می‌باشد که در هر چهار فصل عملکرهای خاص خود را شامل گرمایش از کف، تهویه، گرم کردن آب، حذف گرما و سرمایش در اتاق دارا می‌باشد.  این سیستم از انرژی خورشیدی به طرز موثری استفاده می‌کند و از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی به صرفه می باشد . محیط زندگی مطلوبی را برای ساکنان فراهم می‌اورد.

وقوع سرمایش تابشی در شب تابستاننویسنده: Navid Ahmadi
دسته بندی:
تاریخ انتشار: 1398/3/5
سقف OM راهکار غیر فعال انرژی خورشیدی